Egyre sokszínűbben virágoznak a vízi- és a mocsári növények. Ahogy nő a hőmérséklet, az első szitakötőket is megpillanthatjuk; a tavirózsák levelei pedig megjelennek a vízfelszínen.
- ha 12°C ra melegedett a tó vize, óvatosan elkezdhetjük etetni a halakat.
- A telelőhelyen tartott halakat elkezdhetjük előhozni, és fokozatosan hozzászoktatva a vízhőmérséklethez, kihelyezni a tóba.
- Ellenőrizzük a tószűrő működését.
- Rendszeresen tisztítsuk az UV-C előtisztítóval felszerelt szűrők UV-lámpáját.
- Megjelennek az első fonalas algák - ne használjunk ellenük rögtön vegyszert, csak halásszuk ki őket a vízből.
- Mossuk ki a tószivattyú előszűrőjét, hogy ne csökkenjen a szivattyú teljesítménye.
Forrás: Kerti tavak, Cser kiadó
A saját tervezésű és építésű kerti tavaknál az egyik fontos szempont a vízforgató pumpa/szivattyú helyes megválasztása.
Hogyan válasszunk helyesen szivattyút?
Ehhez szükséges tudni, hogy miképpen kell kalkulálni a vízforgatási mennyiséggel. A szakirodalom a következőt javasolja:
Abból kell kiindulni, hogy a tó összes vizét naponta ötször át kell forgatni. Ezt a meg kell szorozni a tóban lévő liter mennyiséggel. A kapott értéket a nap 24 órájával el kell osztani.
Ebben az esetben azt feltételezzük, hogy a nap minden szakában működtetjük a pumpát/szivattyút. Nézzük meg ezt egy példa számítással:
Van egy 5000 literes tavunk, amely mennyiséget napi 5 alkalommal át kell forgatni, tehát 5000 x 5 = 25.000. Ezt a nap 24 órájára elosztva, óránként 1041 liter vizet kell forgatni.
Érdemes azonban úgy számolni, hogy a legmelegebb 12-15-óra közötti időszakokban nem tanácsos, legfőképpen a kis tavak vizét forgatni, mivel az úgy gyorsan felmelegszik. Tehát inkább 20-21 órára kell elosztani a vízforgatást. Ebben az esetben viszont egy 1200 liter/óra teljesítményű szivattyúra van szükség egy 5 m3-es tó megfelelő vízforgatásához.
Fontos!
Amennyiben a kerti tó víztisztását, külső szűrővel végzi, úgy ne feledje, hogy a tószűrő berendezéseknek a nap 24 órájában működniekell. Csak állandó vízmozgás és folyamatos oxigénutánpótlás mellett maradnak éáletben a szűrő belsejében élő mikroorganizmusok. Álló vízben ezek a hasznos élőlények, elpusztulnak.
Forrás: Kerti tavak, Cser kiadó
A kerti csobogó többet tud, mint gondolná!
Kerti csobogó, amivel szebbé és kényelmesebbé varázsolhatja az otthonát körülölelő zöldterületet! Nálunk biztosan megtalálja az Önnek tetsző változatot!
Mindenkinek természetes igénye, hogy szebbé tegye környezetét, amibe nem csak a belső terek tartozhatnak bele, hiszen legalább ilyen fontos a kert. Sokféle módja és eszköze van annak, hogy a kert igazán hangulatos legyen, köztük a kerti csobogók jelentik az egyik legnépszerűbb megoldást. A kerti csobogók azonban valójában jóval többek, mint látványos dekorációs elemek, használatukkal ugyanis komfortosabbá tehető a kertben töltött idő. Hogyan?
A víz, ami folyamatosan mozgásban van, képes hűsebbé varázsolni a levegőt, így kifejezetten jó érzés a csobogó közvetlen környezetében tartózkodni kánikula idején. Ám a csobogásnak más előnye is van, méghozzá az, hogy képes elnyomni az utca zaját, melynek köszönhetően még békésebb miliőt lehet teremteni a kertben.
Kínálatunkban változatos stílusú modellek kaptak helyet, így biztosan megtalálja azt a kerti csobogót, amivel teljessé tudja tenni környezetét. Böngésszen kedvére, és bátran tegye fel kérdéseit munkatársainknak!